Bulgu ve Belirtileri


Miyelofibroz semptomlarının hemen hemen hepsi kırmızı-beyaz kan hücreleri veya trombositlerin üretimini etkileyen anormalliklerle ilgilidir. Çoğu kan hücresi kemik iliğinde üretilir ve görevlerini yerine getirmek için kan dolaşımına geçer. Kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen sağlar, beyaz kan hücreleri enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve trombositler ise kanamayı durdurmak için pıhtı oluşmasına olanak sağlar.

Miyelofibrozlu bireylerde genellikle düşük seviyedeki kırmızı kan hücrelerinden kaynaklı anemik durum vardır. Kırmızı kan hücreleri şekilsiz (yani gözyaşı damlası şeklinde) ve az gelişmiş (olgunlaşmamış) de olabilir. Beyaz kan hücreleri ve trombositler de şekilsiz ve olgunlaşmamıştır. Bununla birlikte, genellikle çok fazla beyaz kan hücresi üretilir. Anormal derecede düşük veya yüksek trombosit seviyeleri olabilir.

Miyelofibrozun belirtileri ve ilerlemesi kişiden kişiye değişir. Bazı bireyler uzun yıllar semptom göstermeyebilir (asemptomatik). Anemisi olan kişilerde yorgunluk, nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, sinirlilik, baş ağrısı ve soluk ten rengi belirtileri gözlenir. Ateş ve geceleri aşırı terleme (gece terlemeleri) de oluşabilir. Çok fazla beyaz kan hücresi olmasına rağmen, bu anormal hücreler düzgün çalışmadığı ve enfeksiyonla gerektiği gibi savaşamadıkları için miyelofibrozlu kişilerde bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara yakalanma riski yüksektir. Trombosit üretimindeki anormallikler, çok hafif yaralanmaların/hasarların sonrasında aşırı morarmaya neden olur ve özellikle diş etleri ve burun olmak üzere mukoza zarlarında spontan kanamalara neden olabilir.

Anormal derecede büyümüş dalak (splenomegali), miyelofibrozlu kişilerde yaygın bir bulgudur. Splenomegali, midenin sol üst kısmında ağrıya veya dolgunluk hissine neden olabilir. Splenomegali ayrıca sol üst omuzda şiddetli ağrıya (yansıyan ağrı) neden olabilir. Karaciğerin anormal büyümesi (hepatomegali) hastaların yaklaşık üçte ikisinde görülür. Dalak veya karaciğerde anormal büyümenin nedeni ise genel olarak kan hücrelerinin kemik iliği dışında geliştiği anormal bir süreç olan ekstramedüller hematopoezdir.

Ekstramedüller hematopoez ayrıca gastrointestinal sistemde, akciğerlerde, deride, karaciğerde, dalakta ve vücudun diğer bölgelerinde kitlelerin (fibrohematopoietik tümörler) oluşmasına neden olabilir. Bu tümörlerle ilişkili semptomlar, tümörlerin yakınındaki vücut yapısının sıkışması veya etkilenen bir organın işlevinin bozulması nedeniyle ortaya çıkar. Gastrointestinal sistemdeki fibrohematopoetik tümörler aşırı kanamaya, beyindeki tümörler nörolojik komplikasyonlara neden olabilir ve omurgaya yakın tümörler omuriliği sıkıştırabilir.

Hastalığın ilerleyen aşamalarında kemik veya eklem ağrısı gelişebilir. Bazı miyelofibroz hastalarında, dalaktan aşırı kan akışı nedeniyle karaciğere kan taşıyan ana arterin kan basıncının artması (portal hipertansiyon) dahil olmak üzere ek komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Karaciğer, mide veya yemek borusu içindeki küçük damarları zorlayabilecek aşırı kanı ememez. Bu durumda damarlar genişler, sonunda yırtılır ve kanamaya (özofagus veya mide varisleri) neden olabilir. Akciğerlerin ana arterinin artan kan basıncı (pulmoner hipertansiyon) da oluşabilir.

Bireylerin yaklaşık yüzde 20'sinde, primer (birincil) miyelofibroz, spesifik bir kan kanseri türü olan akut miyeloid lösemiye (AML) dönüşür.

UYARI: bu sitede yer alan içerikler bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, hekime danışma yerine geçmez.

- Novartis’in koşulsuz katkılarıyla -